سفارش تبلیغ
صبا ویژن
هر که ما اهل بیت را دوست بدارد و محبّت ما در دلش تحقّق یابد، چشمه های حکمت بر زبانش جاری می شود . [امام صادق علیه السلام]
اصولگرا


س: در بین عموم رایج است که در هنگام اجاره منزل مقدارى مبلغ تحت عنوان رهن به صاحب خانه مى‌پردازند و همچنین مقدارى به صورت اجاره پرداخت مى‌کنند و یا منزل را به صورت رهن کامل اجاره مى کنند.
اولاً: حکم شرعى این دو نوع معامله را بیان نمائید.
ثانیاً: در صورت عدم صحت این عمل روش صحیح براى اجاره کردن منزل را بیان نمائید.
ثالثاً: حکم وضو و نماز در منزلى که به یکى از دو روش فوق معامله شده است چیست؟
  
ج) بطور کلّى اجاره به شرط قرض صحیح است (مثلاً اگر صاحب خانه به مستأجر بگوید: «خانه‌ام را به این مبلغ معیّن ـ مثلاً ده تومان ـ به شما اجاره دادم به شرط اینکه فلان مبلغ معیّن ـ مثلاً صد هزار تومان ـ به من قرض‌الحسنه بدهید» و مستأجر قبول کند، اشکال شرعى ندارد)، ولى قرض به شرط اجاره، صحیح نیست، و در صورت اوّل هم باید اجاره به نحو متعارف باشد، یعنى خانه‌اى که بطور متعارف اجاره‌اش از قرار ماهى مثلاً دویست هزار تومان است نمى‌شود بخاطر گرفتن قرض به ماهى هزار تومان تنزّل کند زیرا چنین اجاره‌اى متعارف نیست بلکه ممکن است آن را مثلاً به صد هزار تومان تقلیل داد، و از همین جا معلوم شد اجاره به شرطِ رهنِ کامل (یعنى در قبال دریافت قرض، هیچ مبلغى را از مستأجر طلب نکند) نیز صحیح نمى‌باشد؛ و در هر صورت نماز و وضویى که در خانه با رضایت و اجازه صاحب خانه انجام شده صحیح است. (از استفتائات مقام معظم رهبری)

منبع • کلمات کلیدی :
 • محمد حق جو ::: پنج شنبه 86/1/23::: ساعت 11:11 عصر


  الف

  بی‌تردید رمز بقای انقلاب اسلامی همان رمز پیروزی است؛ و رمز پیروزی را ملت می‌داند و نسل‌های آینده در تاریخ خواهند خواند که دو رکن اصلی آن: انگیزة الهی و مقصد عالی حکومت اسلامی؛ و اجتماع ملت در سراسر کشور با وحدت کلمه برای همان انگیزه و مقصد.
  اینجانب به همة نسلهای حاضر و آینده وصیت می‌کنم که اگر بخواهید اسلام و حکومت الله بر‌قرار باشد و دست استعمار و استثمارگرانِ خارج و داخل از کشورتان قطع شود، این انگیزة الهی را که خداوند تعالی در قرآن کریم بر آن سفارش فرموده است از دست ندهید؛ و در مقابل  این انگیزه  که رمز پیروزی و بقای آن است، فراموشی  هدف و تفرقه و اختلاف است. بی‌جهت نیست که بوقهای تبلیغاتی در سراسر جهان و ولیده‌های بومی آنان تمام توان خود را صرف شایعه‌‌ها و دروغهای تفرقه‌افکن نموده‌اند و میلیاردها دلار برای آن صرف می‌کنند. بی‌انگیزه نیست سفر‌های دائمی مخالفان جمهوری اسلامی به منطقه. و مع‌الأسف در بین آنان از سردمداران وحکومتهای بعض کشورهای اسلامی، که جز به منافع شخص خود فکر نمی‌کنند و چشم و گوش بسته تسلیم امریکا هستند دیده می‌شود؛ و بعض از روحانی‌نماها نیز به آنان ملحقند.
  امروز و در آتیه نیز آنچه برای ملت ایران و مسلمانان جهان باید مطرح باشد و اهمیت آن را در نظر گیرند، خنثی کردن تبلیغات تفرقه افکنِ خانه برانداز است. توصیة اینجانب به مسلمین و خصوص ایرانیان بویژه درعصر حاضر، آن است که در مقابل این توطئه‌ها عکس العمل نشان داده و به انسجام و وحدت خود، به هر راه ممکن افزایش دهند و کفار و منافقان را مأیوس نمایند.

  منبع • کلمات کلیدی :
 • محمد حق جو ::: چهارشنبه 86/1/22::: ساعت 10:16 عصر

  یاد و خاطره امیر سپاه اسلام گرامی باد: امیر سپهبد علی صیاد شیرازی پس از تلاش های مجاهدانه قبل از پیروزی انقلاب، دفاع از استقلال کشور در مقابل مزدوران و تجزیه طلبان شرور در شمال غرب کشور، رزم بی امان با مسئولیت فرماندهی نیروی زمینی ارتش در طول هشت سال دفاع مقدس و خدمت صادقانه و پرتلاش در سمت جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، سرانجام در بیست و یکم فروردین سال 1378 به دست منافقان کوردل که مورد حمایت استکبار جهانی آمریکای جنایتکار قرار دارند ترور شد و به درجه رفیع شهادت نایل آمد.

  ایرانیان غیرتمند به خوبی از این سرباز اسلام و وطن تجلیل نموده و مراسم های بی سابقه ای بخصوص در تشییع جنازه برگزار کردند و مقام معظم رهبری بر سر جنازه این شهید والامقام حاضر شدند. اما جای بسی پرسش و تعجب است که مدعیان مردم سالاری و کسانی که خدمت به ایران را یدک می کشیدند گویا از این جریان شهادت ناراحت و غمگین نشدند و نشانه اش هم این بود که مطبوعات زنجیره ای اصلاح طلبان صدایشان در نیامد و رئیس جمهور وقت سید محمد خاتمی که لیدر اصلاح طلبان بود هیچ کلامی درباره این شهادت نگفت و در تشییع جنازه هم شرکت نکرد!؟ این حرکت سید محمد خاتمی چه معنایی داشت؟ مگر او به واسطه ترور سعید حجاریان زمین و زمان را به هم ندوخت و فریاد نکشید و مطبوعات زنجیره ای هم دنباله روی نکردند؟ خاتمی که طبق اصل 122 قانون اساسی در برابر ملت مسئول بود چه پاسخی برای این حرکت خود دارد؟ البته او در برابر ترور شهید لاجوردی هم سکوت کرد!؟ • کلمات کلیدی :
 • محمد حق جو ::: سه شنبه 86/1/21::: ساعت 8:46 عصر
  نظرات دیگران: نظر

  احمدی‌نژاد خبر خوش هسته‌ای را اعلام کرد

  ایران وارد گروه کشورهای تولید کننده صنعتی سوخت هسته‌ای شد

  رئیس جمهور از ورود ایران به جرگه کشورهای تولید کننده صنعتی سوخت هسته‌ای خبر داد.

  ادامه خبر

  به رئیس جمهور محبوب و مخلص خسته نباشید عرض نموده و این موفقیت را خدمت مقام معظم رهبری و ملّت ایران تبریک عرض می نمائیم. 

  گزارش تصویری مرتبط
  -------------------------------

  بیستم فروردین سالگرد شهادت شهید آوینی است، یاد آن شهید قلم زنده باد. • کلمات کلیدی :
 • محمد حق جو ::: دوشنبه 86/1/20::: ساعت 8:16 عصر

  مصاحبه اختصاصی هم‌اندیشی با حجت‌الاسلام والمسلمین روان‌بخش کارشناس مسائل سیاسی و عضو مؤسسه امام خمینی(ره)

  دکترین آمریکا در تقابل و دشمنی با جمهوری اسلامی ایران -2

    هم‌اندیشی: نقطه ابهام اینجاست که چرا وزارت اطلاعات و شورای هیأت نظارت بر مطبوعات، با روزنامه‌های زنجیره‌ای که خط دشمن هستند، برخورد نمی‌کنند؟ چرا خط سیر نفاق پی‌گیری نمی‌شود؟ چرا پیاده‌نظام‌های آمریکا در روزنامه‌ها به پای میز محاکمه کشیده نمی‌شوند؟

  سرویس سیاسی هم‌اندیشی: با توجه به روند تحولات خاورمیانه و سوختن منطقه در آتش خودخواهی‌های بوش کوچک و درخواست مذاکره از سوی آمریکا به ایران و نشست پاکستان و تحولات لبنان و عراق و فلسطین و ضرورت تحلیل صحیح نسبت به حوادث در حال اتفاق در منطقه خاورمیانه برآن شدیم تا با حجت‌الاسلام والمسلمین روانبخش کارشناس مسائل سیاسی و دبیر سرویس سیاسی هفته‌نامه پرتو سخن به بررسی این تحولات بپردازیم.
  ادامه مصاحبه • کلمات کلیدی :
 • محمد حق جو ::: شنبه 86/1/18::: ساعت 10:54 عصر

    عطوفت رهبری در مساله نظامیان انگلیسی، جلوه‌ای از خصلت های پیامبر اعظم
  ادامه مطلب • کلمات کلیدی :
 • محمد حق جو ::: شنبه 86/1/18::: ساعت 9:40 عصر

    احیای قرآن و ایجاد امت واحد، واقعیت دنیای امروز

   همزمان با هفدهم ربیع الاول خجسته سالروز میلاد پیامبر اعظم (ص) و حضرت امام صادق (ع)، رهبر معظم انقلاب اسلامی امروز در دیدار مسئولان نظام، سفرای کشورهای اسلامی در ایران و جمعی از میهمانان شرکت کننده در کنفرانس وحدت اسلامی، ضمن تبریک این عید فرخنده به همه مسلمانان جهان و ملت ایران، با اشاره به احیای هویت اسلامی و حقیقت انکار ناپذیر بیداری اسلامی و آمادگی دنیای اسلام برای حرکت به سوی عزت، استقلال و پیشرفت علمی تصریح کردند: امروز مهم ترین نیاز دنیای اسلام و علاج واقعی همه مشکلات مسلمانان، اتحاد و انسجام اسلامی است و بر همین اساس، علما و روشنفکران مسلمان باید منشور وحدت اسلامی را به عنوان مطالبه ای تاریخی، تدوین کنند.
  ادامه مطلب • کلمات کلیدی :
 • محمد حق جو ::: جمعه 86/1/17::: ساعت 8:57 عصر

  میلاد باسعادت پیامبر اعظم حضرت محمّد مصطفی(ص) و امام جعفر صادق (ع) مبارک باد

    • کلمات کلیدی :
 • محمد حق جو ::: جمعه 86/1/17::: ساعت 1:8 عصر

  بی احترامی به پرچم جمهوری اسلامی ایران از سوی بعضی از نهادهای رسمی

       پرچم هر کشوری مظهر استقلال و هویت آن کشور است و علائم و نشانه های آن هر کدام دارای معنی و مفهومی خاص در جهت اتحاد و همبستگی ملّی و باورهای آن جامعه محسوب می شود. بدیهی است تغییر این علائم و نشانها یک نوع بی احترامی و دهن کجی به آن کشور است. متأسفانه در سالهای گذشته و بویژه در دوران مدعیان اصلاحات دیده می شد که به طور گسترده تغییراتی در پرچم حتی در کتابهای درسی ایجاد می شد(!) و این پدیده شوم هنوز هم بعضاً جریان دارد و بعضی از نهادهایی رسمی اقدام به تغییر در علائم پرچم جمهوری اسلامی ایران می کنند. متن قانون اساسی در اصل هیجدهم این است  « پرچم‏ رسمی‏ ایران‏ به‏ رنگهای‏ سبز و سفید و سرخ‏ با علامت‏ مخصوص‏ جمهوری‏ اسلامی‏ و شعار "الله‏ اکبر" است‏.» در قانون عادی رنگ علامت مخصوص جمهوری اسلامی قرمز تعیین شده و شعار الله اکبر در حاشیه های سبز و قرمز با رنگ سفید است.

       تخلفات در این زمینه به این نحو است که یا پرچمی بدون شعار الله اکبر می کشند یا علامت مخصوص جمهوری اسلامی را به رنگ مشکی یا رنگهای دیگر در می آورند. در اینجا به چند مورد اشاره می شود. 1- برای نمونه امروز پروازی از مشهد به یزد توسط شرکت هواپیمایی ایرتور به زمین نشست که پرچمی رنگ رفته بر بدنه هواپیما نقش بسته بود که نه شعار الله اکبر داشت و نه علامت مخصوص جمهوری اسلامی(!)  2- در بدو ورودی شهر یزد تابلوهای بزرگی توسط شهرداری یزد برای خوش آمد گویی زده شده که پرچمی بدون شعار الله اکبر و علامت مخصوص به رنگ مشکی دارد(!) 3- آمبولانسهای جدیدی به شبکه اورژانس یزد اضافه شده که بر بدنه آن پرچمی بدون شعار الله اکبر و علامت مخصوص به رنگ مشکی نقش بسته است(!)

       شاید برای شما جالب باشد دوستی می گفت که چند سال پیش یک پرچم بسیار بزرگ در میدان امام حسین (ع) یزد روبروی استانداری زده بودند که بدون شعار الله اکبر و علامت مخصوص هم مشکی بود از طریق دادستان یزد پی گیر شدم تا با این بی احترامی ها به پرچم که حاصل خون صدها هزار شهید است برخورد شود، دادستان با کمال خونسردی پاسخ داد ما عنوان مجرمانه ای برای این کار در قانون نداریم تا بتوانیم پی گیری کنیم.(!)

       به نظر می رسد تنها امید به ریاست محترم جمهوری وقت که پای بند به قانون اساسی است، به عنوان مجری قانون اساسی از این قانون شکنی های آشکار جلو گیری نمایند.  • کلمات کلیدی :
 • محمد حق جو ::: پنج شنبه 86/1/16::: ساعت 10:26 عصر


  لیست کل یادداشت های این وبلاگ

  >> بازدیدهای وبلاگ <<
  بازدید امروز: 82
  بازدید دیروز: 102
  کل بازدید :1620278

  >> درباره خودم <<

  >> پیوندهای روزانه <<

  >>آرشیو شده ها<<

  >>لوگوی وبلاگ من<<
  اصولگرا

  >>لینک دوستان<<

  >>لوگوی دوستان<<


  >>اشتراک در خبرنامه<<
   

  >>طراح قالب<<